Badania naukowe dowodzą , że stan uzębienia polskich dzieci jest daleki od doskonałości. Najczęstszą przypadłością jest próchnica, która obejmuje nie tylko zęby mleczne, lecz także co bardziej niepokojące wyrzynające się zęby stałe.
Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to:
- zła jakość zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej
- zbyt mała częstotliwość tych zabiegów
- brak, lub zbyt mała ilość kontroli u stomatologa
- złe nawyki żywieniowe
- stosowanie niewłaściwych rodzajów past do szczotkowania zębów, nie zawierających fluoru Fluor to pierwiastek dzięki któremu prawidłowo przebiega proces mineralizacji kości i zębów. To podstawowy i najważniejszy składnik preparatów do higieny jamy ustnej. Fluor redukuje ilość kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicze. Redukuje także ilość płytki nazębnej , która stanowi pożywkę dla bakterii. Zakłóca metabolizm bakterii próchniczych. Zawierająca fluor pasta do zębów może być stosowana u dzieci nawet poniżej drugiego roku życia.
Jak dbać o zęby maluszka ?
Zabiegi higienizacyjne (szczotkowanie) należy rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszego zęba. Wykonywać je muszą rodzice co najmniej dwa razy dziennie (rano i przed snem) aż do osiągnięcia przez dziecko 10 roku życia. Tak długo ponieważ ważna jest wysoka jakość gwarantująca skuteczność tych zabiegów. Pasta powinna być nakładana w niewielkiej ilości, a po zakończeniu szczotkowania dziecko nie powinno płukać jamy ustnej, lecz jedynie wypluć nadmiar pasty. Należy też pamiętać o doborze właściwej szczoteczki dla danego wieku. Musi mieć odpowiednią wielkość i twardość . Przed pojawieniem się zębów również należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Obejmuje ona regularne oczyszczanie wałów dziąsłowych i błony śluzowej gazą nawilżoną rumiankiem lub przegotowaną wodą.